پایان بدون نتیجه نشست تعیین دستمزد کارگران

جلسه تعیین دستمزد سال آینده کارگران به دلیل اختلاف نظر نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر درصد افزایش حداقل مزد بدون نتیجه پایان یافت.

به گزارش ورامین تدببر به نقل از ایسنا، نشست رسمی شورای عالی کار که با دستور کار بررسی تعیین مزد سال ۱۳۹۹ از ساعت ۱۶ امروز با حضور وزیر کار و نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی آغاز شده بود، به دلیل بررسی بیشتر و اختلاف نظر دو طرف در خصوص درصد افزایش مزد علی‌رغم تلاش وزیر کار برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها بدون نتیجه به پایان رسید.

بر این اساس این نشست به ظهر روز چهارشنبه ۲۸ اسفندماه موکول شده است.

پیش از این مقامات کارگری اعلام کرده بودند که با برگزاری یک جلسه نتیجه لازم به دست نخواهد آمد؛ چراکه باید نزدیک شدن دیدگاه‌های دو طرف و اتفاق‌ نظر در خصوص درصد افزایش مزد صورت گیرد.

فعالان حوزه کار تعیین دستمزد سال ۱۳۹۹ را سخت و دشوار خوانده و بر لزوم حفظ قدرت خرید خانوارهای کارگری و توجه به معیشت آنها و تعیین مزدی شایسته متناسب با هزینه سبد معیشت کارگران با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد تاکید کردند.

کمیته دستمزد شورای عالی کار در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران را چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین کرد که در مقایسه با سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

برابر ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران بر اساس دو مولفه محاسبه تورم و سبد هزینه معیشت خانوار صورت می‌پذیرد.

شورای عالی کار اسفندماه سال گذشته با افزایش ۳۶.۵ درصدی حداقل دستمزد کارگران موافقت کرد و بر این اساس پایه حقوق کارگران از یک میلیون و ۱۱۲ هزار تومان در سال ۹۷ به یک میلیون و ۵۱۷ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کرد.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

15 − 3 =

Top