وزیر بهداشت: وارد مرحله مهار بیماری نشده‌‌ایم

وزیر بهداشت: در مرحله کنترل و مهار بیماری کرونا نیستیم و در مرحله مدیریت بیماری قرار داریم.

به گزارش ورامین تدبیر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، آقای سعید نمکی افزود: در ابتدا از صدا و سیما تشکر می‌کنم که در همه این مدت کنار ما بود و آماری به مردم عزیز می‌دهم که در بسیج ملی مبارزه با کرونا همکاری بی بدیلی با ما داشتند.
وی گفت: امروز آمار ما از مرز ۶۷ میلیون رصد در کل کشور گذشت که از این تعداد ۵۵ میلیون و ۴۵۰ هزار نفر از طریق تلفن یا تماس با خانواده‌ها در این مجموعه رصد شدند و حدود ۱۱ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر توسط ثبت در سامانه با ما همکاری داشتند.
آقای دکتر نمکی افزود: این رقم بسیار مهم و قابل توجهی در دنیاست و مورد توجه همه افکارعمومی در سطح جهان و همه آن‌هایی که کار‌های بهداشتی را رصد می‌کنند، قرار گرفته است.
وی گفت: چنین پایشی در چنین سطحی و به گستردگی سرزمین مان کار بی نظیری بود که به همت مردم شریف و هوشند و همین طور نیرو‌هایی که در بسیج و بعضی از سازمان‌های مردم نهاد با ما همراهی کردند، صورت گرفت این رقم بسیار بزرگ و رکوردی تاریخی است که نشان می‌دهد مردم ما هنوز نظام سلامت را به عنوان مطمئن‌ترین نظام ارایه خدمت در کشور می‌شناسند و به آن اعتماد دارند و همراهی می‌کنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در میان این افراد حدود ۴۳۰ هزار نفر معاینه شدند که حدود ۳۰۴ هزار نفر بدون مشکل بودند که از ۱۰۴ هزار نفر در منزل مراقبت انجام شد، ۲ هزار و ۵۸۴ نفر هم درمان سرپایی داشتند، ۱۹ هزار و ۲۴۷ نفر از بین این جمعیت به بیمارستان‌ها مراجعه کردند که بعد از بررسی‌های نهایی ۵ هزار و ۹۸۸ نفر بستری شدند این کار و عملکرد بسیار بزرگ و علمی توانست بار سنگینی از دوش بیمارستان‌ها و کارکنان پزشکی ما که همگی در فشار بودند بردارد.
آقای دکتر نمکی گفت: اگر این اقدام نبود مراجعه مستقیم این انبوه از بیماران به بیمارستان انجام می‌گرفت در این راستا از همه همکاران در رسانه‌ها و جا‌هایی که در خبررسانی کمک کردند تشکر می‌کنم.
وی افزود: بعد از فاصله گذاری اجتماعی که با همت مردم دو هفته‌ای است درحال انجام است و تا بیستم فروردین طول می‌کشد. کمک ناجا، وزارت کشور در اجرای این فاصله گذاری اجتماعی بسیار مؤثر بود ما گام دومی به نام فاصله گذاری هوشمند خواهیم داشت که در این فاصله گذاری هوشمند برای بازگرداندن کسبه تلاش می‌کنیم آن‌هایی که کسب و کارشان یا افرادی که خدمات خاصی که به مردم می‌دهند یا بعضی مراکز علمی و فرهنگی و حتی مذهبی بازگشایی می‌شوند این‌ها دوباره با یک پروتکل‌هایی در شرایطی که کارشناسان اعلام می‌کنند فعالیت خود را از سر می‌گیرند تا مملکت به شرایط عادی‌تر برگردد و از آن حالت انقباض خارج شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه اکنون وضع ما در کل استان‌ها بسیار بهتر از قبل است، اما این به معنای آن نیست که ما بیماری را کنترل و مهار کرده ایم این به معنای آن است که بیماری را مدیریت کرده ایم بنابراین نباید دچار توهم شویم ما در مرحله کنترل و مهار بیماری نیستیم ما در مرحله مدیریت بیماری قرار داریم هر زمان که به مرحله کنترل و مهار بیماری رسیدیم آن را اعلام می‌کنیم در بعضی از استان‌ها و شهرستان‌ها در مرحله مهار و کنترل قرار داریم که به نسبت پیشرفت کار آن را اطلاع رسانی خواهیم کرد و گشایش در فضا‌ها هم به همین میزان انجام خواهد شد.
آقای دکتر نمکی از مردم عزیز تشکر می‌کنم که برخلاف سال‌های قبل امسال در خانه سیزده بدر داشتند و با حفظ فاصله درون خانواده سعی می‌کنند اصول بهداشتی را رعایت کنند. چاره‌ای نداریم بعضی وقت‌ها باید خلاف عرف قبلی عمل کنیم تا از این بحران خارج شویم. از این شعر زیبای حافظ استفاده می‌کنیم که می‌گوید:
در خلاف آمد عادت به طلب کام که این کسب جمعیت از آن خلف پریشان کردند.
یا مولانا می‌گوید:
هر کبوتر می‌رود ذی جانبی این کبوتر جانب بی جانبی
ما نه مرغان هوا نه خانگی دانه ما دانه بی دانگی
زان فراخ آمد چنان روزی ما که دریدن شدن قبا دوزی ما.
وی گفت: امسال ما مجبوریم همه رفتارهایمان متفاوت از قبل باشد ان شاء الله سال‌های آینده سیزده بدر‌های بسیار شاد و شادابی کنار هم در دل طبیعت داشته باشیم.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

هجده + 17 =

Top