هشدار رئیسی به مفسدان؛ اموال بیت المال را برگردانید

فساد موجب ناامیدی و مبارزه با آن موجب امیدواری مردم است

حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قضایی با تسلیت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع) بر ضرورت پرهیز از افراط و تفریط در مبارزه با فساد تاکید کرد و آن را موجب انحراف از مبارزه دانست.
رئیس قوه قضاییه گفت: ما درس‌ها و مکتب عاشورا و آنچه را حسین ابن علی (ع) به بشریت آموخت باید فرابگیریم و زندگی عاشورایی داشته باشیم.
وی با اشاره به پیام‌ها و مظاهر عالی عاشورا افزود: مظاهر عالی انسانی در تابلو عاشورا ترسیم شده است، از جمله درس انسانیت، شجاعت، شهامت، ایستادگی در راه هدف و بندگی، ایمان، جهاد، شهادت، معرفت و بصیرت که باید مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه عاشورا درسی است برای انسان‌ها و همه زمان‌ها و امری زودگذر نبوده است، گفت:عاشورا امروز باید در متن زندگی انسان معاصر بیاید همانطور که خود حضرت سیدالشهدا فرمودند که من اسوه هستم.
وی امید به زندگی را از جلوه‌های سیره عاشورا دانست و افزود: عاشورا درس امید به همه عصر‌ها و همه نسل‌ها می‌دهد حتی کسانی که از تبهکاری، فساد، استکبار و ظلم به ستوه آمده اند با تاسی به عاشورا می‌توانند با امید زندگی کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: طرحی که دشمن کلید زده، ناامیدکردن ملت بزرگ ایران است که مدت‌ها در این حوزه تلاش می‌کند ملت را از پیگیری آرمان‌ها مایوس کند، اما مردم عاشورایی مایوس نمی‌شوند و امروز پرچمی که رهبری معظم انقلاب برافراشته اند پرچم مقاومت و مبارزه با فساد است.
رییس قوه قضاییه گفت: من و امثال من یک طلبه و سرباز در این نظام هستیم و در این میدان ملت بزرگ، مخلص و متدین و مردم دغدغه‌مند نسبت به انقلاب پای کار هستند و دولت، مجلس دستگاه‌ها و نهاد‌ها همه می‌دانند امروز گسترش فساد موجب ناامیدی مردم است و مبارزه با آن موجب امیدواری مردم می‌شود.
وی افزود: پرچمی که رهبری برافراشته اند بحمدالله تا امروز توانسته است قلب طرح دشمن را از کار بیندازد و مردم بیش از همیشه به آینده کشور امیدوار هستند و باید برای حفظ انقلاب و ارزش‌های انقلاب تلاش همگانی شود و از هرگونه افراط و تفریط پرهیز کرد، زیرا افراط و تفریط در این رابطه برای حرکت مبارزه با فساد مضر است.

حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه بی عملی در این حوزه بسیار مضر است و از آن طرف انگشت اتهام را به سمت هر کسی در فضای حقیقی و مجازی گرفتن و هر کسی را بی سند مورد اتهام قرار دادن هم امری ناشایست است و به حرکت مبارزه با فساد ضربه می‌زند که باید از آن پرهیز کرد.
رییس قوه قضاییه افزود: اگر کسانی در فضای عمومی و مجازی انگشت اتهام را به طرف این و آن ببرند این نوع رفتار سبب سلب امنیت روانی و اخلاقی از جامعه می‌شود و به هیچ عنوان پسندیده نیست و باید کنترل شود تا کسانی که دغدغه نظام و انقلاب دارند، باید سخن مستند بگویند و ما در مبارزه با فساد به هیچ عنوان ظلم را بر هیچ کس روا نمی‌داریم و معتقدیم جایز نیست به احدی کوچکترین ظلمی بشود.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به مفسدان هشدار داد وگفت : قبل از اینکه به سراغ تان بیاییم، اموال بیت المال و مردم را برگردانید.
وی در ادامه سخنان خود در جلسه شورای عالی قضایی تاکید کرد: مبارزه با فساد باید بصورت قاطع صورت بگیرد، خط قرمز هم نداریم ولی به احدی نباید ظلم شود و باید در این راه آنچه منطبق با حق و عدل است ، عمل شود که این کار امید را در دل مردم می افزاید.
وی هشدار داد : کسانی هر که به هر دلیلی غفلت کردند و دچار هوی پرستی شدند ، به اموال بیت المال دست اندازی کردند و با رشوه ، پورسانت ، فساد و روابط ناسالم اموالی را جمع آوری کردند؛ قبل از اینکه دستگاه قضایی سراغ آنها بیاید ، خودشان این اموال را به صاحبان اصلی آن برگردانند که پسندیده است

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: اگر کسی به هر دلیلی صاحب مالی شده که از محل غصب و رشوه و فساد بوده است ، باید برگرداند و قطعا اگر خود او برگرداند امری بسیار پسندیده است، زیرا دستگاه قضایی در این رابطه وظیفه دارد و البته ما از مدیران خدمتگزار ، کارآفرینان و سرمایه گذاران و کسانی که با جرات، جسارت و شجاعت تلاش می کنند و تحریم را دور می زنند، زندگی مردم را اداره می کنند و نمی گذارند خللی در زندگی مردم بوجود آید، حمایت و تشویق می کنیم و مورد حمایت دولت و مسئولان هم هستند.

حجت الاسلام والسلمین رئیسی با بیان اینکه سامانه اعلام اموال مسئولان برابر قانون فعال شده است، گفت: اگر کسانی به هر دلیلی گزارش از افرادی در حوزه حیف و میل بیت المال دارند حتما باید به دستگاه های مسئولان اعلام کنند و دستگاه های مسئول همه باید اقدام کنند زیرا همان طور که بارها گفته ایم اعلام فساد ، اطمینان آور نیست بلکه اقدام در این مورد اطمینان آور است و این اقدام هم از ناحیه دولت ، هم مجلس، دستگاه قضایی ، نهادها و دستگاه های مختلف حتما اطمینان بخش است.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیام عاشورا گفت: پیام عاشورا و هدف مقدس حضرت ابا عبدالله (ع) ، امر به معروف و نهی از منکر است و حضور مردم در همه عرصه ها برای کشور گره گشاست و روحیه امر به خوبی ها داشتن ، نهی از زشتی ها و پلشتی ها داشتن ، بسیار کارساز است.
وی افزود: در هر نظام سازمانی، اداری و عموم جامعه ما باید موضوع امر به معروف و نهی از منکر امری نهادینه باشد و همه احساس کنند ، هر جا خلاف قانون، عدالت و حق ، رفتار شد،
حس آنها نسبت به ارزش های انقلاب اسلامی آنها را آرام نگذارد و در مقابل این حق کشی ، بی عدالتی و بی نظمی، حساسیت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه سخنانش در جلسه شورای عالی قضایی ، امر به معروف و نهی از منکر را از اصول مهمی دانست که به تعبیر امام باقر (ع) همه اصول بند به این اصل است و گفت: اگر این فریضه همواره بین مردم زنده باشد ، جامعه را جامعه زنده می خوانند و می تواند در برابر خلاف ها و کجی ها حساس باشد.
وی افزود : در چهل سال قبل در این کشور زشت ترین منکرات، نظام ستم شاهی بود و بعد از آن برترین و اعرف معروف ها نظام مقدس جمهوری اسلامی است و با همه وجود باید از این اعرف معروف ها حمایت کرد و حفظ این نظام در گرو آن است که از آن در مقابله با فساد در مقابله با کجی ها و دشمنی ها و توطئه هایی که علیه این کشور می خواهد انجام بشود ، باید صیانت کنیم و این وظیفه همگان است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: موضوع مهم این است که امروز امریکایی ها که همه نوع تحریم ها را نسبت به کشور عزیز ما و مردم ما و مسئولان ما انجام داده اند و به پایان راه رسیده اند ؛ دنبال مذاکره هستند.
وی گفت: دولت جمهوری اسلامی اعلام کرده است که گشایش اقتصادی و برداشتن تحریم ها مقدمه هرگونه اقدام است نه نتیجه مذاکره ؛ زیرا آنها می خواهند برداشتن تحریم ها و هرگونه گشایش اقتصادی تبدیل بشود به نتیجه مذاکره و این هم بارها اعلام شده است که انجام نخواهد شد.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: آنچه امروز مورد تاکید جمهوری اسلامی قرار دارد ، آن است که این تحریم ها در مسیر ملت ما تأثیرگذار نخواهد بود، هر چند که مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده اند و مشکلات و تنگناهایی ایجاد می کنند، اما ملت ایران مقاوم تر و از همه مواقع متحدتر و منسجم تر در این مسیر ایستادگی خواهند کرد.
وی تاکید کرد: برداشتن تحریم ها و گشایش اقتصادی باید مقدمه هرگونه اقدامی باشد و این سخنی است که دولت هم بارها اعلام کرده است هم به اروپایی ها به عنوان دلال این میدان و هم به آمریکایی ها اعلام شده است و قطعاً برداشتن تحریم ها و گشایش اقتصادی باید مقدمه باشد و باید انها گام عملی بردارند ، این گشایش اقتصادی وظیفه آنهاست که در قراردادها برای آنها تعریف شده است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مسائل رخ داده در کشمیر هم گفت: امروز هیچ مسلمان و انسان دغدغه مندی نسبت به مسئله کشمیر نمی تواند بی تفاوت باشد و ما به عنوان مسئولان حقوقی و قضایی از همه مسئولان حقوقی منطقه ای و جهان می خواهیم که اجازه داده نشود حقوق حقه مردم کشمیر ضایع شود و از دولت های هند و پاکستان نیز می خواهیم حقوق مردم کشمیر را به رسمیت بشناسند.

در جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه علاوه بر رئیس ، شماری از مسئولان عالی این قوه نیز مواردی را برای تسریع در تصمیم گیری و رفع مشکل بیان کردند در این جلسه که پیش از ظهر امروز برگزار شد ،حجت الاسلام شهریاری رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درباره سامانه اطلاعات دارایی مسئولان آخرین وضعیت را تشریح کرد و از تهیه دستورالعملی در این زمینه خبر داد.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور نیز از مختومه کردن ۷۰۰ پرونده مربوط به ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری سخن گفت.
خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم گفت: جزایر کیش و قشم از نظر ثبتی مشکلاتی دارند که باید چاره اندیشی شود.
قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور هم به بروز مشکلی در زمینه اردوگاه شهید باهنر اشاره کرد و گفت: دولت برای این اردوگاه وام گرفته اما به علت بازپرداخت نشدن ، مشکلاتی به وجود آمده است که باید رفع شود.
حجت الاسلام و المسلمین منتظری دادستان کل کشور نیز به شکایت مردم از دفاتر خدمات قضایی اشاره کرد و بر لزوم نظارت بیشتر بر این دفاتر تاکید کرد.
حجت الاسلام و المسلمین موحد دادستان انتظامی قضات هم گفت که درباره صلاحیت ۱۷ قاضی در استان های کرمانشاه و کردستان تردید وجود دارد و اتهام منتسب به این افراد عمدتا مالی و در برخی موارد نیز مواد مخدری است.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

دو × 2 =

Top