نمکی: در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا مواجه می‌شویم

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با توجه به احتمال همپوشانی کرونا با آنفلوانزا در پاییز و تعطیلی مدارس و دانشگاهها باید از ظرفیت تابستان برای آموزش استفاده کنیمِ.

سعید نمکی روز سه شنبه در نشست کمیته علمی درمان کووید ۱۹ در بیمارستان قلب شهید رجایی افزود: شرایط در مورد ویروس کرونا به هیچ وجه عادی نیست. دو احتمال وجود دارد یا حذف ویروس از طبیعت یا فعال شدن آن، هیچ شواهدی برای مسیر اول نداریم، بنابراین به احتمال زیاد به سمت فعال شدن ویروس می رویم. با ویروس پیچیده ای مواجه هستیم که مدام باید منتظر اتفاقات جدید باشیم.
وی ادامه داد: احتمال ظهور ابعاد جدید این ویروس چموش و خموش وجود دارد. باید برای بدترین شرایط آماده باشیم. پیش بینی من این است که در پاییز با همپوشانی کرونا و آنفلوانزا مواجه می شویم و در این شرایط باید دوباره مدارس و دانشگاهها تعطیل شوند بنابراین بهترین اقدام در مسیر عدالت آموزشی این است که از ظرفیت تابستان که به طور موقت وضعیت بهتری داریم برای آموزش مدارس و دانشگاهها استفاده کنیم.
نمکی افزود: اولین کسی بودم که برای بسته شدن مدارس وارد عمل شدم و در این راه ایستادگی کردم و علت اینکه مدارس بسته ماند و این اواخر به صورت فرمالیته و دلبخواهی باز شد ایستادگی ما بود اما چون در پاییز احتمالا با ابعاد جدید این ویروس چموش مواجه می شویم پیشنهاد می کنم از ظرفیت تابستان برای مدلرس مدارس و دانشگاهها استفاده کنیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: آموزش مجازی که وزارت آموزش و پرورش راه انداخته خوب است اما روستاهایی داریم که اینترنت ندارند و کسی موبایل ندارد، بنابراین استفاده صرف از آموزش مجازی در مسیر عدالت آموزشی نیست. ضمن اینکه در بسیاری از رشته ها مثل پرستاری، مامایی و رشته هایی که آموزش عملی دارند آموزش به شکل مجازی کافی نیست.
نمکی گفت: در شرایط کنونی دو کار را باید انجام دهیم یکی اینکه از ظرفیت تابستان که خاموشی موقت کرونا را داریم استفاده کنیم و البته از ظرفیت آموزش مجازی هم بهره ببریم اقدام مهم دیگر کاهش آسیب پذیری جامعه با افزایش آگاهی عمومی و جلوگیری از بی خیالی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در شرایط جدید بر روی گسترش خدمات پزشکی از راه دور کار می کنیم و در تلاشیم تا کلینیک های مجازی راه اندازی شود و نسخه الکترونیک در کل کشور اجرایی شود. در جلسه سران سه قوه ویزیت خدمات تله مدیسین را تصویب کردیم و به زودی این خدمات به خصوص برای افراد پر خطر راه اندازی می شود.

بسیاری از مردم بی خیال شده اند

نمکی گفت: باید یاد بگیریم که با کرونا زندگی کنیم و مغلوب این بیماری نشویم. در روزهای گذشته در سفری که به مشهد داشتم دیدم که بسیاری از مردم بی خیال شده اند. از زدن ماسک خسته شده اند. در صف پرواز مردم فاصله را رعایت نمی کردند و تهویه هواپیما کار نمی کرد. از این وضعیت خیلی غصه می خورمِ باید به مردم یادآوری کنیم که کرونا تمام نشده و اوضاع هادی نیست. باید در رفتارهای اجتماعی تجدید نظر کنیم و حساس تر باشیم.
وزیر بهداشت گفت: شیوع کرونا باعث شد بسیاری از بیماران عادی به بیمارستان نیایند یا ما آنها را پذیرش نکنیم به همین علت ۲۵ درصد درآمد بیمارستانهای دولتی کم شد در حالی که حدود ۵۰ درصد حقوق کارکنان قراردادی را این محل پرداخت می کنیم.
وی افزود: از مسئولان دانشگاههای علوم پزشکی خواسته ام بیمارستانهای کووید ۱۹ را جدا کنند تا بیماران عادی با خیال راحت به بیمارستانهای بدون کرونا مراجعه کنند زیرا جدا کردن بخشهای کرونا در یک بیمارستان کافی نیست و نگرانی مردم را بر طرف نمی کند.
وزیر بهداشت گفت: یکی از کمبودها در اپیدمی کرونا کمبود تخت آی سی یو بود. شب عید ۹۰۰ تخت آی سی یو با دستگاه ونتیلاتور اضافه کردیم اما مشکل ما کمبود نیروی متخصص در بخش های آی سی یو است بنابراین با افزایش بی حساب و جزیره ای این تخت ها به شکل گذشته موافق نیستم. باید مراکز ارجاعی مراقبت ویژه در بیمارستانهای بزرگ داشته باشیم و نیروهای آن را تامین کنیم زیرا دستگاه بیمار را درمان نمی کند بلکه مراقبت با کیفیت است که جان بیماران را نجات می دهد.
نمکی ادامه داد: باید به دنبال یک روش ملی در پاندمی کرونا باشیم. این اتفاق هر ۱۵۰ سال یک بار در تاریخ می افتد ضمن اینکه در شرایط تحریم و بدترین شرایط اقتصادی هستیم بنابراین باید به نحوی عمل کنیم که آبرمند بمانیم بدترین اتفاقی که آبرو و افتخار به دست آمده ما را می گیرد افزایش مرگ و میر بیماران و سه رقمی شدن فوتی هاست که نباید اجازه دهیم رخ دهد چنانکه در اوایل اپیدمی کرونا که موارد مرگ بالا بود حتی کشورهای همسایه مرزهایشان را به روی ما بستند و زیان اقتصادی زیادی متحمل شدیم.
وزیر بهداشت گفت: با فداکاری جامعه پزشکی و پرستاری رتبه بالایی از نظر بهبودیافتگان داریم تقاضای من از مردم این است که شرایط را عادی ندانند تا دوباره گرفتاری ها بیشتر نشود.

وضعیت اپیدمی کرونا عادی نیست

نمکی ادامه داد: وضعیت اپیدمی کرونا عادی نیست. حدود ۱۲.۶ درصد فوتی های کرونا سن زیر ۵۰ و بیماری زمینه ای نداشته اند بنابراین بسیاری از فرضیات مانند اینکه کودکان به موارد حاد کووید ۱۹ مبتلا نمی شوند قابل اعتماد نیست به همین علت همه تلاشمان را کردیم که دانش آموزان کمتر مبتلا شوند.
وزیر بهداشت گفت: کرونا یک عفونت عادی نیست. ویروس ناخلفی است که با اجداد خود مثل سارس و مرس فرق می کند. در این ویروس نشانه هایی شبیه عفونت Hiv, آنفلوانزا یا بیماری های دیگر می بینیم به همین علت یک جا کلترا و کلرکین یا تامی فلو جواب می دهد و جای دیگر و زمان دیگر این داروها جواب نمی دهتد.
وی ادامه داد: هنوز اولین روزهای آشنایی با ویروس کرونا را طی می کنیم و برای قضاوت زود است. آنچه از عملکرد کرونا در قم دیدیم با گلستان فرق می کرد و آنچه دذ جنوب کرمان دیدیم با بندرعباس متفاوت بود. عوارض این ویروس در ترکمن ها در گلستان با غیر ترکمن ها تفاوت داشا و در هر منطقه و در بین هر قوم با ژنتیک و محیط متفاوت اتفاقات تازه می بینیم.
وزیر بهداشت افزود: در مورد این بیماری باید برای هر مرحله و در هر منطقه قضاوت جداگانه داشته باشیم. نمی توانیم یک نسخه واحد برای کل کشور بپیچیم. این کار غیر عالمانه ای است. باید پروتکل های درمانی بنویسیم که که با اقلیم و ژنتیک مردم سازگار باشد.
وی گفت: باید درمان هایی در کشور مورد استفاده قرار گیرد که ارزان و مقرون به صرفه و اثربخش باشد. در حوزه اقتصاد سلامت حرف دارم. زمانی وزارت بهداشت را تحویل گرفتم که ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشت اما با کمترین مشکل سال ۹۸ سپری شد اما امسال سخت ترین سال اقتصادی برای کشور است.
وزیر بهداشت افزود: در بسیاری از شهرها بیش از ۹۰ درصد مردم هنوز به کرونا مبتلا نشده اند. در این شرایط به دنبال پروتکل درمان ملی باشیم که با اقتصاد کشور سازگار باشد. هیچ مدل و شیوه کپی شدا از دنیا در ایران جواب نمی دهد. تجربه ما نشان می دهد هیچ کاری بهتر از مراقبت خوب از بیماران جواب نمی دهد. هر جا خوب مراقبت کردیم موفق بودیم. اگر بیماران زود تشخیص داده و ایزوله شوند موفق می شویم با همین روش بیمارستانها خلوت شدند در حالی کشورهای ثروتمند با چندین برابر نسبت تخت بیمارستانی به جمعیت تخت خالی نداشتند. در حالی که نسبت تخت بیمارستانی به هزار نفر در ایران ۱.۶و در این کشورها بالای ۶.۶ است.
وی گفت: آمریکا و انگلیس تخت بیمارستانی بیشتری داشتند اما طوفان را نسیم تلقی کردند و ضربه خوردند ما طوفان را جدی گرفتیم و به الگوی موفقی رسیدیم.
وزیر بهداشت افزود: نباید اجازه دهیم مردم بی خیال شوند بدتر از بی خیالی مردم بی خیالی مسئولان است. عادی انگاری و ساده انگاری می تواند دستاوردهای کشور را مدیریت کرونا از بین می برد.
نمکی خطاب به پزشکان متخصص عضو کمیته علمی کووید ۱۹ که با رسانه ها صحبت می کنند نیز گفت: مردم شما را قبول دارند. طوری با مردم صحبت کنید که اضطراب آنها بالا نرود مردم به اندازه کافی نگرانی و اضطراب دارند اما طوری هم نگویید که فکر کنند کرونا تمام شده و اوضاع عادی است و بی خیال شوند.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

2 + سیزده =

Top