مترو پایتخت ۱۱ خطه می شود

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه اعلام کرد: مراحل انتخاب مشاور برای توسعه خطوط مترو از ۷ به ۱۱ خط آغاز شده است.

به گزارش روز یکشنبه شرکت راه آهن شهری تهران و حومه، علی امام افرود: مراحل انتخاب مشاور ذی‌صلاح به منظور انجام مطالعات امکان سنجی احداث خطوط ۸ تا ۱۱ مترو تهران آغاز شده است. ‌

وی افزود: هدف از توسعه خطوط مترو در افق ۱۴۲۰ پوشش کل مناطق ۲۲ گانه پایتخت و همچنین ایجاد شبکه و به هم پیوستگی خطوط ساخته شده و خطوط در دست احداث با ایجاد ایستگاه‌های تبادلی است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر از مجموع ۲۹۷ کیلومتر خطوط ۱ تا ۷، ۲۳۴ کیلومتر ساخته شده و از مجموع ۱۷۵ ایستگاه در خطوط مذکور، ۱۲۵ ایستگاه به بهره برداری رسیده است.

به گفته وی، مطالعات اولیه برای توسعه خطوط مترو به ۱۱ خط، نشان می‌دهد که ۱۲۳ ایستگاه جدید در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد و از سوی دیگر طول خطوط شبکه در حال تکمیل فعلی به ۱۵۰ کیلومتر می رسد.

امام گفت: در این صورت مجموع طول خطوط مترو به حدود ۴۴۷ کیلومتر می‌رسد و این امر البته جدا از خطوط سریع السیر یا اکسپرس و خطوط مترو سبک است.

وی با اشاره به این که ساخت خط ۱۰ به لحاظ اجرا در اولویت قرار دارد، گفت: این خط با ۴۲ کیلومتر طول از انتهای بزرگراه‌های شهید باقری و شهید بابایی در شرق تهران آغاز و به سمت مسیر بزرگراه های شهید چمران، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید همت و وردآورد در غرب پایتخت امتداد می‌یابد.

امام با اشاره به محدوده عبور ۳ خط جدید دیگر خاطرنشان کرد: خط ۸ از مسعودیه، بزرگراه بعثت، قلعه مرغی، بزرگراه‌های شهید کاظمی، یادگار امام(ره)، آیت الله حکیم و شهید سپهبد قاسم سلیمانی(رسالت) تا خیابان سرسبز، خط ۹ از دولت‌آباد، بزرگراه بسیج، پیروزی، نارمک، هنگام و بزرگراه شهید همت تا محدوده پارک جنگلی چیتگر و خط ۱۱ از پارک چیتگر، مناطق ۱۸ تا ۲۱ وابن بابویه عبور خواهد کرد.

به گفته وی، پیش بینی‌های اولیه حاکی از آن است که در افق ۱۴۲۰با احداث ۴ خط جدید مترو، ظرفیت بهره مندی روزانه با استفاده از این شبکه حمل و نقل عمومی ارزان قیمت، ایمن و سریع بیش از ۱۱.۵ میلیون سفر خواهد شد.

هم اکنون ناوگان مترو تهران دارای ۷ خط با ۱۲۵ ایستگاه فعال است.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 3 =

Top