عملیات بازسازی تکیه سید فتح‌الله ورامین از سر گرفته شد

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین از آغاز عملیات بازسازی تکیه و بقعه تاریخی سید فتح‌الله این شهرستان خبر داد.

به گزارش ورامین تدبیر به نقل از ایرنا، عملیات بازسازی بقعه و تکیه تاریخی معروف به «سیدفتح الله» ورامین که از خردادماه سال گذشته به دلیل مناقشه میان میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه متوقف شده بود، پس از تأمین نظر میراث فرهنگی بار دیگر از سر گرفته شد.
بلاتکلیف ماندن اجرای این پروژه برای بسیاری از مردم و به ویژه خانواده معظم شهدا که هر هفته به این مکان مراجعه می کنند مشکلات زیادی را به وجود آورده و این افراد بارها خواستار تکمیل شدن این پروژه نیمه تمام شده بودند.

بر پایه اسناد تاریخی، سید فتح الله از عارفان قرن هفتم هجری، مدرس طلاب و روحانیان بوده که همواره محل رجوع مردم آن زمان بوده و بنای تاریخی آن مربوط به دوره ایلخانی است که از گنبدی دو پوش و کتیبه ای نقش برجسته با رنگ اُخرایی به یادگار مانده از ایلخانان، برخوردار است.
در اوایل دهه ۶۰، در کنار بقعه سیدفتح الله، دو شبستان احداث شد و همزمان با دوران هشت سال دفاع مقدس، پیکر پاک و مطهر تعداد زیادی از شهدا، در این مکان دفن شد تا این مکان، به مهمترین گلزار شهدای شهرستان ورامین تبدیل شود.

سال گذشته بود که اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین با هدف بازسازی شبستان ها، اقدام به تخریب ساختمان قدیمی کرد، عملیاتی که باعث شد تا گنبد قدیمی بقعه سید فتح الله نمایان شود و دفتر میراث فرهنگی برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به این بنای تاریخی و ثبت ملی از ادامه کار جلوگیری کرد.
مناقشه میان اداره میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین بیش از یکسال به درازا کشید و حال میراث با تأئید نقشه های اصلاح شده از سوی اوقاف، اجازه عملیات عمرانی را صادر کرد و با صدور مجوز لازم از سوی شهرداری ورامین، این عملیات از هفته جاری آغاز شد.

نقشه های جدید نظر میراث را تأمین کرده است
رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورامین به خبرنگار ایرنا گفت : با اصلاح طرح بازسازی بقعه سید فتح الله که در تاریخ ۱۱ شهریور سال ۸۲ به شماره ۹۸۹۳ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده، اجرای عملیات احداث شبستان در حاشیه این بنای تاریخی از نظر میراث فرهنگی بلامانع است.
ژاله خدادادی افزود: در طرح اولیه، ستون های شبستان به ارتفاع ۹ متر در نظر گرفته شده بود که این امر موجب محصور بقعه اصلی می شد که در نقشه های جدید، ارتفاع کاهش یافته و نظر میراث تأمین شده است.

عملیات احداث شبستان با نظر میراث فرهنگی انجام می شود
سرپرست اداره اوقات و امور خیریه شهرستان ورامین نیز به خبرنگار ایرنا گفت: عملیات احداث دو شبستان در حاشیه بقعه سیدفتح الله با نظر میراث فرهنگی انجام می شود و ارتفاع ستون ها با نقشه های جدید به ۵.۵ متر کاهش یافته است.
رشید اسدپور گفت: در مرحله اول این عملیات، دو شبستان با استحکام بنای مناسب برای پذیرایی از مردم احداث می شود و در مرحله بعد با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، مزار شهدای دوران هشت سال دفاع مقدس ساماندهی می گردد.

گلزار شهدای سیدفتح الله درگذشته بازسازی شده است
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان ورامین نیز در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به این که گلزار شهدای سیدفتح الله ورامین یک بار از سوی بنیاد شهید بازسازی شده است، نمی توان به صورت مستقل بار دیگر عملیات ساماندهی آن را انجام داد.
ابراهیم ولایت گفت: برای بازسازی و ساماندهی مجدد قبور مطهر ۱۸۰ شهید و اولیاء شهدا مدفون در این گلزار باید از منابع داخلی شهرستان، کمک اداره اوقاف و منابع داخلی بنیاد برای مرمت و بازسازی آن استفاده کرد که این امر منوط به پایان عملیات احداث شبستان ها است.
شهرستان ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − 7 =

Top