ساخت‌وسازهای غیرمجاز شهرستان ورامین بیش‌تر ساماندهی می‌شود

👥 نشست مشترک سید‌سراج‌الدین تقوی ونکی بخشداری مرکزی ورامین با محمد حیدری بخشدار جوادآباد با حضور نمایندگان اداره جهادکشاورزی و شهرداری ورامین در خصوص ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان ورامین در محل بخشداری مرکزی ورامین برگزار شد.

👤بخشدار مرکزی ورامین در آغاز این نشست گفت : پس از افزایش قیمت مسکن در پایتخت، تقاضا برای ساخت و ساز در زمین‌های داخل و خارج از بافت روستاهای نزدیک پایتخت نظیر روستاهای شهرستان ورامین بسیار افزایش یافته که منجر به اقدامات فراوان برای ساخت و ساز غیرمجاز شده است و در این میان با وجود این‌که متولی اصلی حفظ اراضی کشاورزی، اداره جهاد کشاورزی است اما اکنون تمام نظرها در این خصوص به سوی بخشداری‌ها متوجه شده است.

🔷 تقوی‌ونکی همچنین بیان داشت :با وجود مرزهای مشترک فراوان با حریم شهرها و عدم تشخیص درست مرز و محدوده روستا با شهر ، شهرداری‌ها اقدامات لازم در این خصوص را صورت نداده‌اند و آن‌ها هم مشکلات فراوان تقسیمات کشوری نادرست در این منطقه و ناهماهنگی سایر عوامل مانند نیروی انتظامی در این خصوص را از عوامل موثر در این زمینه می‌دانند.

👤محمد حیدری در خصوص ضرورت جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیره مجاز گفت : ماده ۱۰ قانون تعیین مصادیق تغییر کاربری کشاورزی صراحتاً متولی جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی را جهاد کشاورزی دانسته و حتی تخلیه مصالح ساختمانی در اراضی کشاورزی را مصداق تغییر کاربری اراضی کشاورزی دانسته و جهاد را ملزم نموده که از آن جلوگیری نماید اما متاسفانه جهاد کشاورزی با توجه به نبود نیروی کافی در این خصوص نتوانسته اقدامات لازم را اجرا نماید.

🔶وی همچنین بر ضرورت تقویت گشت‌های حفظ اراضی جهاد کشاورزی در این خصوص اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش قیمت اراضی کشاورزی و روستایی و مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها بخشداری‌ها و دهیاری‌ها آمادگی دارند نسبت به تقویت گشت‌های مورد نظر با جهاد کشاورزی همکاری نماید.

🔷 حیدری در ادامه طرح باغ‌شهر را برای ساماندهی ساخت‌وسازهای غیرمجاز به عنوان طرحی نجات‌بخش پیشنهاد نمود و افزود به جای تخریب مناطق هم‌جوار خارج از بافت روستایی، کارگروه‌های بنیاد مسکن و نهادهای مربوطه را مجاب نماییم که با ایجاد باغ شهر در این مناطق موافقت نمایند.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

3 × 1 =

Top