روحانی : پاسخ ایران به مذاکره تحت تحریم، «نه» است

رئیس جمهور: من به نمایندگی از ملت و کشورم، اعلام می‌کنم که پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم، «نه» است

به گزارش پایگاه خبری ورامین تدبیر ؛ آقای روحانی در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد: دولت و ملت ایران، یک سال و نیم زیر شدیدترین تحریمها، استقامت کرده است و هرگز با دشمنی که می‌خواهد با سلاح فقر، فشار و تحریم ایران را به تسلیم وادارد مذاکره نخواهد کرد.

وی افزود: اگر پاسخ آری می‌خواهید همان طور که رهبر معظم انقلاب اعلام کرده اند، تنها راه برای گفتگو، بازگشت به تعهدات است. اگر نسبت به اسم برجام حساسیت دارید، به رسم آن بازگردید و به چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، متعهد باشید. تحریم‌ها را متوقف کنید تا راه گفتگو باز شود.

رئیس جمهور گفت: رویکرد دولت کنونی آمریکا نسبت به برجام، نه تنها نقض قطعنامه ۲۲۳۱، بلکه تجاوز به حاکمیت و استقلال سیاسی و اقتصادی کلیه کشور‌های جهان است.

آقای روحانی خطاب به سران کشور‌های ۵+۱ افزود: به روشنی می‌گویم اگر به حداقل‌ها قانع هستید، ما هم به حداقل‌ها بسنده می‌کنیم. برجام، حداقل بود؛ چه برای شما و چه برای ما، اما اگر بیشتر می‌خواهید، باید بیشتر بپردازید.

وی گفت: اگر بر سر حرف خود هستید و فقط یک خواسته از ایران دارید و آن، عدم ساخت و بهره گیری از سلاح هسته‌ای است، این با نظارت آژانس و بالاتر از آن، فتوای رهبری ایران، حاصل است.

رئیس جمهور با بیان اینکه عکس یادگاری آخرین ایستگاه مذاکره است نه نخستین ایستگاه؛ افزود: فقط کافی است به جای نمایش مذاکره، به واقعیت مذاکره بازگردید.

آقای روحانی گفت: در حالی ما را به مذاکره می‌خوانند؛ که خود از مذاکره گریزانند ما با همین دولت فعلی آمریکا بر سر میز ۵+۱، در گفتگو بودیم؛ اما آن‌ها بر عهد سلف خویش، خط بطلان کشیدند.

وی با اشاره به تعهد ایران به تمامی تعهدات برجامی افزود: ایران با وجود خروج آمریکا از برجام طی یکسال گذشته؛ همچنان نسبت به اجرای تمامی تعهدات هسته ا‌ی خود وفق برجام، وفاداربوده است؛ ما به احترام قطعنامه شورای امنیت، به اروپا فرصت دادیم تا به تعهدات یازده گانه خود برای جبران خروج آمریکا عمل کند، ولی متاسفانه فقط حرف‌های زیبایی شنیدیم و شاهد اقدام مؤثری نبودیم.

آقای روحانی گفت: اینک بر همگان ثابت شده است که آمریکا به تعهدات خود پشت می‌کند و اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است؛ ما حتی در اجرای بند‌های ۲۶ و ۳۶ برجام، راهبرد گام به گام را در پیش گرفتیم، و هنوز بر عهد خود به برجام، برجا مانده ایم، اما صبر ایران هم حدی دارد؛ وقتی آمریکا قطعنامه سازمان ملل متحد را حرمت نمی‌گذارد، وقتی اروپا ناتوانی خود را به نمایش می‌گذارد، تنها راه، تکیه بر عزت، غرور و اقتدار ملی است.

وی با بیان اینکه ما در ایران، به رغم همه سنگ اندازی‌های دولت امریکا، به حرکت در مسیر رشد و سازندگی اقتصاد و جامعه ایران، ادامه داده ایم، افزود: اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۷، بالاترین نرخ رشد اقتصادی در جهان را همراه با کاهش مستمر نرخ تورم، تجربه کرد و امروز هم، علیرغم التهابات ناشی از عوامل خارجی در یک سال و نیم گذشته، بار دیگر به مسیر رشد و ثبات بازگشته است و رشد تولید ناخالص داخلی ایران، بدون نفت، در ماه‌های اخیر، مجددا مثبت شده و تراز تجاری کشور، همچنان مثبت است.

رئیس جمهور گفت: من از کشوری می‌آیم که از یکسال و نیم پیش، در برابر بی رحمانه‌ترین تروریسم اقتصادی ایستادگی نموده و از حق استقلال و توسعه علمی و فناوری خود دفاع کرده است و دولت آمریکا با اعمال تحریم‌های فرامرزی و تهدید دیگر ملتها، تلاش کرده ایران را از مزایای حضور در اقتصاد جهانی محروم کند و با سوء استفاده از نظام بانکی، به راهزنی بین المللی دست زده است.

آقای روحانی با بیان اینکه ما ایرانیان، پیشگام ملت‌های منطقه در نهضت‌های آزادیخواهی بوده ایم، افزود: ما همواره برای خود و همسایگانمان، صلح و پیشرفت خواسته ایم و هرگز در برابر تهاجم و تحمیل خارجی، تسلیم نشده ایم، ما نمیتوانیم دعوت به مذاکره کسانی را باور کنیم که اعلام می‌کنند سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ را علیه کرامت و معیشت ملت مان اعمال کرده اند.

وی با تاکید براین نکته که ملت ایران هرگز این جنایت‌ها و این جنایتکاران را نه فراموش میکند و نه می‌بخشد، گفت: چگونه می‌توان باور کرد که جنایت و فشار بر زندگی ۸۳ میلیون ایرانی به ویژه زنان و کودکان برای دولتمردان آمریکایی امری خوشایند و موجب افتخار تلقی شود و استفاده از تحریم علیه طیفی از کشور‌ها همچون ایران، ونزوئلا، کوبا، چین و روسیه به یک اعتیاد مفرط تبدیل شده باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ضمن گرامیداشت یاد نهضت آزادی خواهانه امام حسین (ع) به تمامی حق طلبانی که با تحمل همه سختی‌ها برای احقاق حقوق خود مبارزه می‌کنند، افزود: به روان همه شهدای مظلوم بمباران‌ها و اقدامات تروریستی در یمن، سوریه، فلسطین اشغالی، افغانستان، عراق و دیگر کشور‌های جهان درود می‌فرستم.

آقای روحانی گفت: امروز خاورمیانه در آتش جنگ، خونریزی، تجاوزگری، اشغالگری، تعصبات مذهبی و فرقه‌ای و افراط گرایی می‌سوزد و بزرگترین قربانی چنین شرایطی ملت مظلوم فلسطین است و تبعیض، تصاحب زمینها، شهرک سازی‌ها و کشتار همچنان ادامه دارد.

وی افزود: طرح‌های تحمیلی آمریکایی و صهیونیستی مانند معامله قرن، تعیین بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی و الحاق بلندی‌های جولان به دیگر سرزمین‌های اشغالی، محکوم به شکست است.

رئیس جمهور با بیان اینکه برعکس طرح‌های ویرانگر آمریکا، کمک‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حوزه تامین امنیت و مقابله با تروریسم بسیار تعیین کننده بوده است، گفت: نمونه‌های بارز این اقدامات، همکاری با روسیه و ترکیه در چارچوب روند آستانه در مورد بحران سوریه، ارایه طرح صلح برای بحران یمن و همکاری فعال با نمایندگان دبیرکل سازمان ملل متحد، گفتگو‌های سازنده با ۴ کشور اروپایی و تلاش فعال برای تسهیل مذاکرات صلح میان طرف‌های یمنی است که منجر به موافقتنامه صلح استکهلم درخصوص بندر حدیده شد.

رئیس جمهور افزود: دکترین امنیتی جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس و تامین آزادی و امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است. حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در خطر قرار داده است.

وی گفت: امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با مشارکت کشور‌های این منطقه می‌توان تأمین کرد و جریان آزاد نفت و سایر منابع انرژی را تضمین نمود، به شرط آن که امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه‌ها برای تمامی کشور‌ها بدانیم.

آقای روحانی افزود: بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشور‌هایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به ائتلاف امید HOPE» یعنی ابتکار صلح هرمز (Hormoz Peace Endeavor) دعوت می‌کنم.

وی با اشاره به اهداف ائتلاف امید گفت: ارتقای صلح، ثبات پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است و این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشور‌های حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.

آقای روحانی افزود: ائتلاف امید بر پایه اصول مهمی همچون پای بندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، جایگاه برابر، گفتگو و تفاهم، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه ناپذیری مرز‌های بین المللی، حل و فصل مسالمت آمیز تمامی اختلافات و از همه مهمتر دو اصل بنیادین «عدم تجاوز» و «عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر» قرار دارد. حضور سازمان ملل متحد برای ایجاد یک چتر بین المللی در حمایت از «ائتلاف امید» نیز امری ضروری است.

وی با بیان اینکه تشکیل هرگونه ائتلاف امنیتی، تحت هر عنوان در منطقه، با محوریت و فرماندهی نیرو‌های خارجی، مصداق بارز مداخله در امور منطقه است، گفت: رویکرد امنیتی سازی دریانوردی در تناقض با حق دریانوردی آزاد و حق توسعه، و باعث تشدید تنش و پیچیده‌تر شدن شرایط شده، و صلح، امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌نماید.

رئیس جمهور افزود: امنیت منطقه با خروج نظامیان آمریکا، تأمین می‌شود و نه با سلاح و مداخله آنان. آمریکا پس از ۱۸ سال نتوانست اقدامات تروریستی را کاهش دهد، اما جمهوری اسلامی ایران فتنۀ داعش را به کمک ملت‌ها و دولت‌های همسایه، خاتمه داد.

آقای روحانی راه حل نهایی صلح و امنیت خاورمیانه را «دموکراسی در داخل؛ و دیپلماسی در خارج» عنوان کرد و گفت: امنیت را نمی‌توان خرید و توسط دولت‌های خارجی، تأمین کرد، صلح و امنیت و استقلال همسایگان ما، صلح و امنیت و استقلال ماست. آمریکا همسایه ما نیست.

وی خطاب به سران کشور‌های منطقه افزود: این جمهوری اسلامی ایران است که همسایه شماست و از دیرباز به ما آموخته اند که «اول همسایه؛ آنگاه خانه». در روز واقعه، ما و شما تنها می‌مانیم. ما با هم همسایه ایم، نه با آمریکا! آمریکا اینجاست، نه در خاورمیانه. آمریکا وکیل هیچ ملتی و کفیل هیچ دولتی نیست. هیچ دولتی به دولت دیگر، وکالت نمیدهد و کفالت خویش را به دیگری نمی‌سپارد.

رئیس جمهور گفت: اگر امروز شعله‌های آتش یمن، تا حجاز هم زبانه کشیده است، باید آتش افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی گناهان را آماج تهمت‌ها و کینه‌ها قرار داد.

آقای روحانی با بیان اینکه امنیت عربستان با پایان دادن تجاوز به یمن، حاصل می‌شود، نه با دعوت از بیگانگان افزود: ما حاضریم برای صلح از همه توان ملی و اعتبارمنطقه‌ای و اقتدار بین المللی خویش، مایه بگذاریم.

وی گفت: راه حل صلح در جزیره العرب، امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه، را باید در درون خاورمیانه جستجو کرد و نه در بیرون آن. مسایل منطقه، بزرگتر و مهمتر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل کند و بانی افراطی گری، طالبانی گری و داعشی گری بوده است؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده‌تر نخواهد بود.

رئیس جمهور افزود: منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی که تنها یک اشتباه می‌تواند آتشی بزرگ را برافروزد. ما دخالت تحریک آمیز بیگانگان را تحمل نمی‌کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیت سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم.

وی با بیان اینکه راه جایگزین و مطلوب ما، همبستگی میان همه ملت‌های دارای منافع مشترک در خلیج فارس و منطقه هرمز است، گفت: این پیام ملت ایران است: بیایید به جای سرمایه گذاری در جنگ و خشونت، بر روی امید به یک آینده بهتر، سرمایه گذاری کنیم، به عدالت برگردیم. به صلح، به قانون، به عهد و پیمان و به میز مذاکره بازگردیم.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

چهار × پنج =

Top