با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا درب مساجد باز شد

رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: درب مساجد درسراسر کشور برای نماز‌های یومیه باز می‌شود.

به گزارش ورامین تدبیر؛ آقای روحانی در جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور اعضای ستاد و استانداران سراسر کشور در حال برگزاری است، گفت: امام خمینی (ره) در طول دوران هشت ساله جنگ تحمیلی، نه تنها برابر عراق، بلکه در برابر تمام قدرت های زورگوی جهانی ایستاد.

آقای روحانی در ادامه سخنانش در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: امام (ره) در تجاوزی که به کشور صورت گرفت و زمانی که تمامیت ارضی ما در خطر بود در هشت سال دفاع مقدس، نه تنها برابر عراق، بلکه در برابر تمام قدرت های جهانی توانست کشور را رهبری کند و در نهایت به پیروزی برسد.
رئیس جمهور افزود: امام (ره) حکومت اسلامی را تشکیل داد و در همان سال های اولیه انقلاب و به تعبیری از ۱۰ فروردین سال ۵۸ که حضور مردم در پای صندوق آراء برای همه پرسی نظام جمهوری اسلامی ایران بود و مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران رای دادند، در اسفندماه همان سال نیز انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
آقای روحانی در ادامه گفت: امام (ره)، قانون اساسی، خبرگان قانون اساسی، همه پرسی قانون اساسی، اصل نظام ریاست جمهوری و مجلس و تمام نهادهای مهم را در همان سال ۵۸ تشکیل داد و نهادهای اصلی نظام با رای مردم و اتکاء با آراء مردم تشکیل شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه امام(ره) برای نجات کشور از استبداد و استعمار، انقلاب را به پیروزی رساند، گفت: امام برای نجات کشور از اشغال و تجاوز دفاع ملی را به پیروزی رساند و برای تشکیل نظام اسلامی همه نهادهای لازم را با رای مردم و نظر مردم استقرار بخشید.
آقای روحانی افزود: امروز ۳۱ سال از رحلت امام می گذرد و الحمدالله مردم ما با همان عشق به امام و پیروی از راه امام، مسیر امام را ادامه دادند و با پیروی از راه امام و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری، که ایشان همان پرچم را با همان صلابت بر دوش نگاه داشته است، برابر انواع توطئه ها علیه ملت ایستادگی کردند.

بزودی نمی توانیم به شرایط قبل از کرونا بازگردیم
رئیس جمهور گفت: ما به این زودی نمی توانیم به شرایط قبل از کرونا برگردیم و این بدان معناست که باید برای مدتی طولانی سبک زندگی مان را عوض کنیم.
آقای حسن روحانی در ادامه سخنان خود در نشست ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، تصریح کرد: موضوع کرونا همچنان به عنوان یک مساله اصلی و مهم در کشورما ظهور و بروز دارد.

رئیس جمهور ادامه داد: این ویروس موجب تحولات بسیار زیادی در مسائل سیاسی، اجتماعی، بهداشتی و حتی فرهنگی شده است، ما کار عظیم و بزرگی را در کرونا و پساکرونا مشاهده می کنیم؛ بسیاری از مواردی که در دنیا مورد اعتماد جهانی بود و همواره بر قواعد جهانی بودند تکیه کرده بودند، همه را به نحوی زیر سوال قرار داد.
آقای روحانی ادامه داد: مساله مرزها در دنیا بسیار کمرنگ شده بود و بسیاری از اتحادیه ها مرزهایشان را برداشته بودند، ویروس کرونا دوباره موضوع مرزها را پررنگ کرد.
رئیس جمهور افزود: مساله مهاجرت که امر ساده ای شده بود و همچنین موضوع سفر که امری بسیار طبیعی و معمولی و آسانی بود، ویروس کرونا همه اینها را تغییر دارد و ما امروز با یک شرایط جدیدی در دوران کرونا و پس از کرونا مواجه هستیم که شاید این روند برای سال ها ادامه یابد.
آقای روحانی گفت: زندگی ما محدودتر و بخشی از آن نیز مجازی شده است، مردم کشورمان باید باور کنند که ما به این زودی نمی توانیم به شرایط قبل از کرونا بازگردیم. این که مردم فکر می کنند ما ۱۵ روز و یا یک الی دو ماه دیگر به شرایط دی ماه و یا اوایل بهمن ماه سال گذشته باز می گردیم، این چنین نیست.
رئیس جمهور با تاکید بر امکان طولانی شدن شرایط فعلی کشور تصریح کرد: باید سبک زندگی مان را عوض کنیم و محدویت ها را بپذیریم، بخشی از زندگی ما باید به فضای مجازی برود، چرا که ما ناچاریم از فضای حقیقی خارج شویم، ما دیگر به این زودی ها نمی توانیم وقتی به هم می رسیم به یکدیگر دست دهیم.
آقای روحانی افزود: اینکه وزیر بهداشت نسبت به بازگشت موج کرونا در برخی نقاط کشور ابراز نگرانی می کند، چرا که فکر می کنند آداب و رسوم گذشته می تواند به زودی حاکم شود، این اشتباهی است که می تواند خدای نکرده سرنوشت سلامت کشور را در معرض خطر قرار دهد.
رئیس جمهور بر لزوم ترک عاداتی چون همنشینی چند ده نفره و گپ و گفت با یکدیگر در شرایط فعلی کشور تاکید کرد و گفت: این عادات را باید برای ماه ها ترک کنیم، اجتماعات باید کوچک و با فاصله باشد و اگر کسی به ویروس کرونا مبتلا شد باید به او بگوییم که خود را قرنطینه کند.
آقای روحانی شرایط فعلی کشور را سخت تر از دوران شیوع کرونا در اسفند و فروردین خواند و افزود: ما در اسفند سال گذشته و فروردین ماه با مبتلایانی مواجه می شدیم که علایم ظاهری کرونا را چون تنگی نفس و سرفه داشتند و اعلام می کردند که کرونا دارند اما اکنون شرایط عوض شده است .
رئیس جمهور با اشاره به نبود علایم ظاهری در برخی از مبتلایان به کرونا ویروس، ادامه داد: اکنون وضعیت عوض شده است و با افزایش تعداد مبتلایان کشف شده مواجه هستیم چرا که برخی علائم بالینی ندارند اما با انجام تست خود فرد نیز باور نمی کند که مبتلا شده است و نسبت به دقت در نمونه برداری شک دارد و بنابراین کار سخت تر شده است.
آقای روحانی گفت: این بدان معناست که شما باید از یک دوست و یا یکی از اقوامتان که هیچ علائمی ندارد اما تست او مثبت است، فاصله بگیرید بنابراین کار امروز ما مقداری سخت تر از گذشته شده است.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

14 + 5 =

Top