جهانگیری : روستاها و مناطق عشایری کانون تاب آوری اقتصادی کشور است

به گژارش ورامین تدبیر؛ اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در بازدید از چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور در جمع خبرنگاران، درباره میزان تاثیر توانمند سازی عشایر و روستاییان بر تولید ناخالص ملی، افزود: روستاها به خصوص در زمینه مواد غذایی که جزو مهم ترین نیازهای هر کشوری است، کانون اصلی تولید کشور هستند.
معاون اول رئیس جمهوری، اظهارداشت‌: مهم این است کاری کنیم روستاییان در روستا بمانند، به امر تولید بپردازند و وارد حاشیه شهرها نشوند تا از نظر اقتصادی امکان زندگی داشته باشند.

وی ادامه داد: از طرفی باید مسائل رفاهی آن ها را تامین کنیم.

جهانگیری خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این زمینه اقدامات وسیعی انجام گرفته؛ کسب و کار روستاییان روند خوبی پیدا کرده و فکر می‌کنم همین نمایشگاه یک نمونه از رونق فعالیت در روستاها و مناطق عشایری است که باید به این امر بیشتر بپردازیم.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: اگر به دنبال تاب آوری مسائل کشور هستیم، حتماً یکی از کانون‌های اصلی تاب آوری اقتصادی کشور روستاها و مناطق عشایری است.
جهانگیری گفت: بخش اصلی تولیدات روستایی تامین غذایی کشور است که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اهمیت غذایی کشور جزو مهمترین سیاست ها در برنامه های دولت بوده است.

اعتبار ۱۸ هزار میلیارد تومانی برای اشتغال زایی روستاییان

وی بیان اینکه اشتغال زایی فراوانی برای بخش روستا در نظر گرفته شده، اظهار کرد: حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان اعتبار در این زمینه منظور شد که این اعتبارات برای اشتغال روستاییان، کارآفرینان روستایی و افراد علاقه مند برای استفاده از این منابع است تا در روستاهای خود طرح‌های تولیدی را اجرا کنند. این طرح‌های تولیدی اگر در زنجیره تولید روستا قرار گیرد، به تولید روستا و عشایر و همچنین اقتصاد منطقه کمک می‌کند.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: این اعتبارات جذابیت بالایی دارد و شرایطی که نرخ سود بانکی بسیار بالا است، سود آن حداکثر ۶ درصد است. با این جذابیت، تمام فعالان اقتصادی علاقه مند هستند و تاکنون نیز عملکرد خوبی داشته اند. در این زمینه بر اساس گزارشی که چندی قبل در جلسه اشتغال به من دادند، حدود ۱۵۰ هزار نفر از محل این اعتبارات مشغول به‌کار شدند و امیدوارم با اینکه هنوز نیمی از این اعتبارات باقی مانده، اشتغال بیشتری در روستاها ایجاد کنیم.

جهانگیری در پایان گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان در مناطق شهری و روستایی، گفت: استارتاپ‌ها هم در مناطق شهری و هم در مناطق روستایی نقش تعیین کننده‌ای دارند.
وی افزود: خوشبختانه با نیروی جوان و تحصیل کرده‌ای که در کشور داریم و همچنین توجه به اینکه این نیروها متعلق به شهرها و روستاها هستند، طرح های بسیار خوبی برای فعال کردن اقتصاد روستاها پیش بینی شده‌ است. این طرح‌ها هم در زمینه صرفه جویی منابع آب، بهره برداری از منابع طبیعی به طور مطلوب و هم در زمینه بازاریابی فروش محصولات کشاورزی قابل اجرا است. فکر می‌کنم فعالیت‌هایی که استارتاپ‌ها شروع کرده‌اند، می‌تواند تحولی جدی در آینده روستایی و عشایر کشور به وجود آورد.

چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر امروز با حضور معاون اول رییس جمهوری در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران افتتاح شد.این نمایشگاه ار امروز تا ۲۷ مردادماه ادامه خواهد داشت.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

3 + 1 =

Top