بررسی مسائل و مشکلات شهرستان ورامین با حضور مسولان ارشد

محسن منصوری روز پنجشنبه در جلسه بررسی مسائل و مشکلات ورامین که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: امروز تمامی مسوولان برای رفع مشکلات مردم باید با یکدیگر هم عهد شده و با عزم و اراده، مسائل و موانع توسعه کشور را برطرف کنند که قطعا در این صورت، خداوند نیز یاریگر ما خواهد بود.

 

به گزارش پایگاه خبری ورامین تدبیر محسن منصوری در این نشست گفت: اگر در جلسات تخصصی، با چانه زنی به دنبال جذب اعتبار و رفع مشکلات موجود هستیم در مقابل باید کارهای انجام شده در کشور را نیز برای مردم بازگوکنیم چرا که امروز بیش از هر زمان دیگر جامعه به امیدواری و امید به آینده نیاز دارد.

وی تأکید کرد: اگر فقط با ادبیات بیان کمبودها با مردم صحبت کنیم، یأس بر جامعه غلبه پیدا می‎کند.

منصوری اظهار داشت: امروز باید مسوولان در حوزه فرهنگ، معنویت و دین مردم تمرکز داشته باشند و شهرداری، شورای اسلامی، شبکه ائمه جمعه و جماعات و بسیج، با آگاهی بخشی به جامعه، فرهنگ شکرگزاری قلبی و زبانی را در جامعه نهادینه کنند.

وی تصریح کرد: در طول استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی اتفاقات بسیار مبارکی در جامعه انجام شده است، در همین شهرک صنعتی قرچک درچند سال گذشته حتی یک واحد صنعتی نیز مستقر نبود ولی امروز شاهدیم که ۲۰۰ واحد فعال و ۳۸۰ واحد در دست ساخت در این منطقه اقتصادی مستفر شده و اتفاقات بسیار خوبی را د رحوزه تولید و اشتغال رقم زده‌اند.

استاندار تهران با اشاره به مطالبه مردم در خصوص برخورداری از حمل و نقل ریلی گفت: جلسات متعددی با مدیرعامل شرکت راه‌آهن و شهردار تهران در خصوص ساماندهی قطار شهری برگزار شده و با پیگیری‌های صورت گرفته برای حل مشکل اجرای زیرگذرها، تلاش می‌شود تا هر چه سریعتر این طرح مهم تعیین تکلیف شود.

وی گفت: این پروژه باید فاز به فاز تکمیل و به بهره‌برداری رسد تا منابع اندک اختصاص یافته هدر نرفته و مردم سریعتر به خواسته خود برسند.

وی با تأکید بر لزوم تعیین تکلیف شرکت تعاونی فرهنگیان ورامین گفت: این که صاحبان این اراضی پس از ۳۰ سال هنوز به زمین خود دسترسی ندارند و برخی از صاحبان آن‌ها فوت شده‌اند، مایه تأسف است و همه دستگاه‌های متولی باید وارد میدان شده و یکبار برای همیشه مشکل این تعاونی را برطرف کنند.

منصوری از حوزه تقسیمات کشوری به عنوان یکی از چالش‌های استان تهران یاد کرد و افزود: حوزه تقسیمات کشوری به دلیل اهمیت ویژه، از حساسیت زیادی برخوردار است و باید با اجماع خود مردم حل شود از این رو به معاونت سیاسی مأموریت داده شده تا طرح جامع تقسمات کشوری را برای کل استان طراحی کند تا بتوان در حد توان و بر اساس اختیارات قانونی، بخشی از مشکلات این حوزه را برطرف کرد.

وی تأکید کرد: در حوزه اجرا، با هیچ فردی تعارف نداریم و با کسی که در مسیر خدمت رسانی به مردم ترک فعل کند، قطعا برخورد می‌شود.

وی گفت: رفع برخی از مشکلات صرفا به منابع مالی نیاز ندارد بلکه می‌توان با پیگیری و هماهنگی دستگاه‌ها مشکلات و موانع موجود را برطرف کرد.

***

نماینده مردم ورامین، پیشوا و قرچک در مجلس شورای اسلامی گفت: سد ماملو با هدف تأمین آب شرب و کشاورزی مورد نیاز شهرستان‌های جنوبشرق احداث شد ولی امروز در اختصاص حق‌آبه این سد به دشت ورامین عدالت رعایت نمی‌شود.

حسین نوش‌آبادی روز پنجشنبه در جلسه بررسی مشکلات ورامین که با حضور استاندار تهران در فرمانداری این شهرستان برگزار شد اظهار داشت: فلسفه احداث سد ماملو، تأمین آب شرب و کشاورزی مورد نیاز شهرستان‌های ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت است حال آن که بیش از ۷۰ درصد از آب این سد به شرب تهران اختصاص یافته و ۳۰ درصد باقیمانده سهم این ۴ شهرستان است.
وی گفت: از میزان ۳۰ درصد حق‌آبه اختصاص یافته، ۱۵ درصد به پاکدشت و ۱۵ درصد باقیمانده به سه شهرستان ورامین، قرچک و پیشوا می‌رسد که این امر عین بی‌عدالتی و تبعیض آشکار بین مردم ساکن در این بخش استان تهران است.
وی دسترسی به حمل و نقل ریلی را دیگر مطالبه مردمی یاد کرد و افزود: ۱۵ سال پیش پروژه متروی ورامین با هدف دسترسی شهرستان‌های ورامین، پیشوا و قرچک به تهران به آغاز به کار کرد ولی در امتداد اجرای این پروژه، شهر گرمسار نیز به آن اضافه شد که این امر موجب گردید منابع مالی اندک تزریق شده، نتواند جوابگوی تکمیل آن شود.
نوش‌آبادی اظهار داشت: اعتبارات اختصاص یافته برای ۴۰ کیلومتر مسیر پیشوا تا تهران بود ولی با اضافه شدن گرمسار با فاصله ۱۲۰ کیلومتری تا پایتخت، سرنوشت ۹۰۰ هزار نفر سکنه این سه شهرستان در برخورداری از حمل و نقل ایمن را تحت الشعاع قرارداد.
وی گفت: در دو سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه در نظر گرفته شد ولی به دلیل طول زیاد این مسیر، نتوانست زمینه تکمیل آن را فراهم کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاسیت خارجه خارجه مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع تغییر ماهیت قطار شهری تهران- ورامین با رئیس جمهوری و شهردار تهران مطرح شده تا بار دیگر این پروژه مهم به عنوان مترو تثبیت و اجرایی شود.
وی از کمبود نهاده‌های دامی به عنوان مشکل مهم دامداران و کشاورزان ورامین یاد کرد و افزود: اقتصاد دشت ورامین بر پایه کشاورزی و دامپروری است ولی کمبود آب از یک سو و کمبود نهاده‌های دامی از سوی دیگر، اقتصاد این شهرستان را در معرض نابودی قرار می‌دهد.
ورامین غذای ۶ میلیون جمعیت استان تهران را تأمین می‌کند
فرماندار ورامین نیز در این مراسم گفت: شهرستان ورامین قطب تولید محصولات زراعی و دامی است و بهره‌برداران این حوزه غذای ۶ میلیون نفر از جمعیت استان تهران را تأمین می‌کنند.
حسین کاغذلو افزود: اقتصاد شهرستان ورامین برپایه کشاورزی است ولی کمبود منابع آبی باعث می‌شود تا نتوان به طور کامل از ظرفیت‌های موجود در شهرستان استفاده کرد.
وی اظهار داشت: شهرستان ورامین تولید کننده ۴۰ درصد از گوشت و ۳۰ درصد از شیر مورد نیاز استان تهران است و بیشترین میزان سبزی و صیفی، گندم و جو، شترمرغ، بوقلمون و جوجه اردک یکروزه در ورامین تولید می‌شود ولی کمبود منابع آبی مشکلات بسیاری را برای کشاورزان و دامداران ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: با اجرای تصفیه خانه جنوب‌ تهران، قرار شد تا ۱۱ مترمکعب در ثانیه آب تصفیه شده به ورامین اختصاص
پیدا کند که ۵ متر مکعب آب هم اکنون توسط کانال روباز منتقل می‌شود و ۶ مترمکعب دیگر قرار است که با استفاده از لوله‌گذاری در قالب فاز دوم تأمین شود.
فرماندار ورامین گفت: از فاز دوم انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران ۳۰ کیلومتر عملیاتی شده و اجرای ۶ کیلومتر دیگر با معارضینی همراه است که درصورت رفع، بخش مهمی از مشکل کمبود آب رفع می‌شود.
وی از اجرای دو طرح راهسازی اتصال ورامین به کاشان و بومهن به عنوان مهمترین راه برای خروج ورامین از بن‌بست یاد کرد و افزود: طرح اتصال ورامین به کاشان از سمت آران و بیدگل با اعتبار پایدار شده عملیاتی شده که ۴۵ کیلومتر آن در حوزه استان اصفهان، ۳۰ کیلومتر در حوزه قم و ۳۰ کیلومتر در حوزه استان تهران است که مسیر ۲۶۰ کیلومتری را به ۱۰۵ کیلومتر کاهش می‌دهد.
کاغذلو افزود: در حوزه استان اصفهان، ۲۵ کیلومتر آسفالت و ۲۰ کیلومتر زیر سازی شده ولی در حوزه قم و تهران اقدامی انجام نشده است.
وی گفت: اجرای کمربندی سوم تهران از محور قم – گرمسار به بومهن به طول ۹۴ کیلومتر دیگر طرح مهم برای خروج ورامین از بن بست است که قرارداد اجرای آن با قرارگاه خاتم‌الانبیاء منعقد شد است.
استاندار تهران در سفر یک روزه به شهرستان‌های ورامین و قرچک، ضمن بازدید از ظرفیت‌های صنعتی قرچک و افتتاح ۴۰ طرح تولیدی، در جلسه ستاد تسهل و فع موانع تولید قرچک شرکت کرده و با حضور در جلسه مشترک به مسوولان ورامین، مسائل و مشکلات این شهرستان را بررسی کرد.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

یک + 12 =

Top