احراز هویت در سجام، کمتر از ۱۰ دقیقه

فرایند غیرحضوری شدن احراز هویت در سامانه سجام، تحول ملی در بازار سرمایه است و در کمتر از ۱۰ دقیقه انجام می‌شود.

به گزارش ورامین تدبیر مشاور فناوری و نوآوری سمات، فرایند غیرحضوری شدن احراز هویت را یک طرح ملی و تحول ملی در بازار سرمایه دانست و گفت: به این ترتیب احراز هویت در کمتر از ۱۰دقیقه انجام می‌شود. البته از آنجا که اپراتور چک کننده نهایی به صورت آفلاین است، کمی زمان برای تایید نهایی از سوی این اپراتور صرف می‌شود.
علیرضا ماهیار ضمن تشریح سازوکار احراز هویت غیرحضوری سجام، از اجرایی شدن این موضوع در آینده نزدیک خبر داد.
وی در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به تشریح سازوکار این امر پرداخت و گفت: این راهکار مجموعه‌ای از فناوری هاست که با قرارگرفتن در کنار یکدیگر کمک می‌کند تا مشتری حقیقی ایرانی داخل کشور مراحل احراز هویت خود را از منزل یا محل کار به صورت الکترونیکی و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهد.
وی افزود: قبل از این احراز هویت، مجموعه‌ای از راستی آزمایی‌ها در خصوص محل اطلاعات هویتی فرد از طریق اداره ثبت احوال، اطلاعات مربوط به شماره تلفن همراه فرد که با سامانه شاهکار تطابق داده می‌شود و همچنین یکسان بودن شماره همراه فرد با کد ملی، بررسی می‌شود.
ماهیار ادامه داد: همین طور اطلاعات محل سکونت که با کدپستی و اطلاعات بانکی که با شماره شبای بانکی نیز مطابقت داده خواهد شد.
وی نکته بعدی را ارسال عکس و فیلم از سوی کاربر دانست و گفت: به این ترتیب فرد با طی مراحل مزبور قادر خواهد بود از طریق اپلیکیشن مربوطه وارد فضای احراز هویتی شود. سپس از طریق ارسال عکس یا فیلم، با بیان یک جمله از کاربر درخواست راستی آزمایی بیشتر می‌شود.
به گفته ماهیار، در این مرحله نیز عکس با پایگاه ثبت احوال از طریق هوش مصنوعی تطابق داده می‌شود. در نهایت نیز به دلیل بار مسئولیت بالا و بار حقوقی این موضوع، یک اپراتور وظیفه چک کردن نهایی را دارد تا خطای احتمالی نیز بر طرف شود.
مشاور فناوری و نوآوری سمات در ادامه با اشاره به اینکه سعی می‌شود الزامات مربوط به پولشویی نیز رعایت شود، گفت: این نوع فناوری سال هاست که در بسیاری از بانک‌های دنیا استفاده می‌شود، اما در داخل کشور با توجه به برخورداری از مجموعه‌های فناوری با تکنولوژی بسیار بالا، اقدامات لازم به صورت بومی در حال بررسی است.

ماهیار، فناوری استفاده شده در این فرآیند را کاملا بومی عنوان کرد و گفت: این فناوری بومی امکان اجرای هرگونه سفارش سازی را روی فرآیند در اختیار ما قرار خواهد داد.
وی پیشرفت این پروسه را در مرحله بررسی تست‌های امنیتی و طی مراحل نهایی دانست و گفت: بعد از نهایی شدن این قسمت، اخذ قرارداد با شرکت‌هایی که خواهان مشارکت در این امر هستند، آغاز می‌شود. در حال حاضر ۳ شرکت آمادگی عقد قرارداد برای این موضوع دارند.
ماهیار شرکت‌های خواهان مشارکت را «اپراتور‌های احراز هویت دیجیتال» برشمرد و گفت: قاعدتا با توجه به استقبال کنونی جامعه از بازار سهام و همچنین پیش بینی برای مشارکت بیشتر در خرید واحد‌های صندوق‌های سرمایه قابل معامله (ETF) و آزادسازی سهام عدالت، نیاز بیشتری به چنین احراز هویت دیجیتالی خوهیم داشت.
وی یکی دیگر از اتفاقات مثبت در روز‌های اخیر را افزایش ظرفیت سازی دانست و گفت: در حال حاضر ۴هزار دفتر برای مرکز احراز هویت شامل مجموع دفاتر پیشخوان دولت، کارگزاری‌ها وشعب بانکی در زمینه احراز هویت حضوری فعال است و مردم می‌توانند از این مراکز استفاده کنند. همچنین بانک‌های دیگری نیز در حال اضافه شدن به این فهرست هستند.
به گفته ماهیار، با توجه به همکاری صورت گرفته میان وزارت اقتصاد و وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات، شبکه شرکت ملی پست و پست بانک در حال اتصال به شبکه احراز هویت سجام هستند. این دو مجموعه در کل بیش از ۱۰هزار مرکز در سراسر کشور دارند، ولی ما پیش بینی می‌کنیم که حداقل بیش از ۴هزار شعبه این دو مجموعه به شبکه احراز هویت سجام متصل شوند.

وی در ادامه اظهار داشت: به این ترتیب ظرفیت احراز هویتی حضوری افزایش خواهد یافت و قطعا در کنار این موضوع باید ظرفیت، زیرساخت و بقیه موارد هم توسعه یابد.

احراز هویت در کمتر از ۱۰دقیقه

ماهیار در ادامه، تلاش برای کاهش زمان در فرآیند صدورکد معاملات بورسی را از دیگر اقدامات توسعه‌ای دانست و گفت: در حال حاضر این فرآیند در حدود ۳۰دقیقه انجام می‌شود که انتظار داریم زمان صدور کد بعد از احراز هویت کاهش یابد.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

پاسخی بگذارید

2 × پنج =