تصویب تحصیل رایگان معلولان توسط هیات دولت

دو سال پیش لایحه حمایت از حقوق معلولان در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و امروز وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصویب آئین نامه اجرای آن در هیات دولت خبر داد و گفت که از این پس تحصیلات معلولان در دانشگاه‌های سراسری و غیردولتی رایگان می‌شود.

«محمد شریعتمداری» دیروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات از تصویب آئین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق معلولان خبر داد و گفت بر اساس ماده ۹ این آئین نامه تمام معلولانی که در دانشگاه‌های سراسری و غیردولتی کشور مشغول به تحصیل شوند، از آموزش رایگان را بر اساس مصوبات این آیین نامه و در چارچوب بودجه مصوب خواهند داشت و می‌توانند در مراکز آموزش عالی کشور به صورت رایگان ثبت نام کنند و به تحصیل بپردازند.

لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در جلسه علنی دی ماه ۱۳۹۶ در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و تصویب شد. در این جلسه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند، افراد دارای معلولیت نیازمند واجد شرایط در سنین مختلف می‌توانند با معرفی سازمان بهزیستی از آموزش عالی رایگان در واحدهای آموزشی تابعه وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دیگر دستگاه‌های دولتی و نیز دانشگاه آزاد و سایر مراکز آموزش عالی غیر دولتی بهره‌مند شوند.

همچنین مصوب شد آئین‌نامه این ماده سه ماه پس از ابلاغ این قانون توسط سازمان بهزیستی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد تهیه و برای تصویب به هیات وزیران ارسال شود.

اول آبان ماه امسال «محمد شریعتمداری» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از جلسه هیات دولت از بررسی این قانون خبر داد و گفت که در جلسات آینده این قانون تصویب و اجرا می‌شود.

هم اکنون یک میلیون و ۴۵۰ هزار نفر دارای معلولیت‌های جسمی، حرکتی، ذهنی، نابینایی، ناشنوایی و روان مزمن تحت پوشش بهزیستی کشور قرار دارند.

بنا به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، ۳۳ هزار و ۵۰۰ نفر دانشجو در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی تحت پوشش حمایت‌های بهزیستی قرار دارند که از این تعداد ۱۶ هزار دانشجو تحت حمایت‌های امور توانبخشی و ۱۶ هزار و ۵۰۰ دانشجو تحت حمایت‌های امور اجتماعی قرار دارند.

پیش از این «وحید قبادی دانا» در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: طبق ماده ۹ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، سازمان بهزیستی کشور موظف به فراهم آوردن شرایط تحصیل آموزش عالی رایگان برای افراد دارای معلولیت است.
وی ادامه داد: پیش از این به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی که در دانشگاه‌های دولتی تحصیل می‌کردند هیچ مبلغی اختصاص نمی‌یافت اما با صرفه جویی‌های انجام شده، مبلغی به عنوان کمک هزینه به این دانشجویان پرداخت خواهد شد تا تشویق شوند برای دانشگاه های دولتی رقابت کنند.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: هزینه تحصیل فرزندان تحت تکفل افراد دارای معلولیت در مراکز آموزش عالی غیردولتی از این پس از سوی بهزیستی پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: همچنین طبق برنامه‌ریزی های انجام شده از این به بعد کمک هزینه تحصیلی برای مددجویان پذیرفته شده در دانشگاه‌های دولتی یا بورسیه برای نخستین بار پرداخت خواهد شد.

این خبر را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

3 × پنج =

Top